Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak chránit zahradu od plevele

17. 7. 2012

Při bojem s plevelem se ohraďte velkou dávkou trpělivostí. Jen jediná pampeliška mívá až 5000 semen.

Plevele se rozšiřují:

  • přímým způsobem, tj. vypadáváním přímo ze semeníků rostlin pod mateřskou rostlinu
  • zvláštním zařízením (autochorně) – například lusky hrachorů a vikví se při dozrávání prudce zkrucují a vymršťují semena do okolí, u plevelných máků při rozkývání rostlin větrem, nářadím a nbeo i jinak.
  • větrem (anemochorně) – některé plody jsou k tomuto účelu vhodně přizpůsobeny , protože mají jemný a dlouhý chmýr (pcháč, bodlák, podběl, mléč, smetanka) nebo široká nosná křídla (šťovíky), jež umožňují jejich roznášení větrem na značné vzdálenosti.
  • zvířaty (zoochorně)
  • povrchově tekoucí vodou (hydrochorně) – při potopách, přívalových deštích, vodní erozi...
  • činností člověka (antropochorně) – dnes se jedná o nejvýznamnější způsob rozšiřování plevelů – použití špatně vyčištěného osiva, zaplevelených kompostů, chlévského hnoje, zaplevelenou půdou v balíčkovaných sazenicích, špatně očištěnými stroji a nářadím, při sklizni plodin.Také dochází k zavlečení invazivních druhů mezi jednotlivými státy při exportu.

Likvidovat můžeme několik způsoby:

  1. Důležitá je prevence. Musíme zamezit mechanickému zavlečení plevele na náš pozemek.
  2. Pokud nedodržíme prevenci, následuje mechanické ničení plevelů . To zahrnuje pletí, sekání, vypalování, vykopávání a vypichování listových růžic, běžné mechanické zásahy, mulčování.
  3. Biologická ochrana. Ta představuje ničení určitých plevelů jejich přirozenými nepřáteli (chorobami a škůdci).
  4. Chemické ničení plevelů . V zemědělství je to hojně používaný způsob, u některých plodin nenahraditelný. Tento způsob likvidace plevelů je nepřípustný na ekologických farmách. K chemické likvidaci plevelů se používají herbicidy: Selektivní, které používáme jen na určité plevele. A neselektivní, které ničí veškerou rostlinou vegetaci.

Při užívání herbicidů je nutné vědět přesné dávkování. Důležité je zasáhnout plevelné rostliny v určitém stádiu jejich vývoje. K postřiku je dobré použít speciální aplikátory, jenž umožní rozstřikování jen těsně u země tak, abychom nezasáhli plodiny. Na jednotlivé odolné plevelné rostlina je možné použít speciální herbicidní tužky, štětečky či pásy. Meziřadí lze dobře ošetřovat knotovými smyky, nebo provláčet hadrem namočeným v herbicidním roztoku a pupevněným k tyči. 

Pokud dodržíme dávkování a ochranné lhůty, nemusíme se bát ekologických a zdravotních problémů. Herbicidy by se měly v půdě rozložit bez následků, ale i přesto je vhodné s nimi neplýtvat!

 
 

 

Poslední fotografie


Doporučujeme

Guarana

Rozmarýn

Durman obecný

Rukola - roketa


Nabídka semínek


Statistiky

Online: 1
Celkem: 48175
Měsíc: 312
Den: 7